Drömmen om det perfekta huset blev verklighet

I Falkenberg, nära både hav och skog, står ett nybyggt hus som Viktor och Maja nyligen färdigställt. Deras intresse för husbyggnation och en stark längtan efter att skapa ett hem för både sig själva och nära och kära ledde dem till att ta steget från lägenhet till villa. Vi träffade paret för att få en inblick i deras resa från ritning till verklighet.


Viktor och Maja har alltid delat en dröm om att bo i hus, något som rotat sig i deras uppväxt. – Vi är båda uppvuxna i hus och har alltid velat bo i en egen villa, förklarar Maja när hon visar mig runt i det öppna och ljusa vardagsrummet.

Paret valde att bygga nytt för att kunna påverka planlösning och utseendet på sitt hem från grunden.

– Vårt mål var att skapa ett hem där vi kan umgås med familj och vänner, medöppna och generösa sällskapsytor, tillägger Viktor.


JAKTEN PÅ DEN PERFEKTA TOMTEN OCH VALET AV HUSLEVERANTÖR

Att hitta den rätta tomten var en utmaning, men när de snubblade över en tomt
nära havet visste de att det var rätt.
– Närheten till naturen och havet var det som lockade oss, säger Maja och ler
när hon beskriver ögonblicket då de först såg platsen där deras hus nu står.
För Viktor var valet av husleverantör en självklarhet.
– Jag är från Överlida, så det kändes naturligt att välja Borohus, ett företag från
min hembygd, förklarar han.
Borohus flexibilitet i designprocessen gjorde beslutet enkelt för dem.



FRÅN SKISS TILL FÄRDIGT HUS

Innan de började skissa på sitt eget hus designade Maja otaliga modeller, inspirerade av allt hon kunde hitta på Pinterest.

– Vi började med tanken på ett enplanshus, men för att maximera tomtens potential valde vi ett 1,5-plan och det beslutet visade sig vara helt rätt, säger Maja.

När det kom till planlösningen var förvaring en hög prioritet.

– Vi kom från en liten lägenhet, så förvaring var viktigt för oss, säger Viktor. Dessutom ville de skapa en stor sällskapsyta där kök och vardagsrum flyter samman, perfekt för att umgås med nära och kära.


HUSETS HJÄRTA – DET STORA VARDAGSRUMMET

Det mest älskade utrymmet i deras nya hem är utan tvekan det stora vardagsrummet som är sammanlänkat med köket.

– Här har vi tillbringat många timmar tillsammans med familj och vänner, säger Maja och hennes röst avslöjar hur mycket det rummet betyder för dem.



DET ROLIGASTE MED ATT BYGGA HUS

Med deras gemensamma bakgrund i byggbranschen blev husbygget inte bara en passion, utan även en lärorik erfarenhet.

– Vi gjorde mycket själva, vilket gjorde resan både rolig och lärorik, berättar Viktor.

Nu kan de båda använda sina erfarenheter både på jobbet och i framtida hemmaprojekt. Att flytta från lägenhet till villa har förändrat deras liv på många positiva sätt.

– Att kunna gå ut i trädgården när som helst är något vi verkligen uppskattar, säger Maja och beskriver den frihet och närhet till naturen som villalivet erbjuder.


UTMANINGAR UNDER BYGGETS GÅNG

Att bygga hus under en tid då världen stod inför både en pandemi och ett pågående krig i Ukraina medförde sina utmaningar.

– Det var svårt att få tag på vissa material och leveranstiderna var långa, förklarar Viktor.

Trots detta lyckades de hålla sig till tidsplanen tack vare sitt stora engagemang och erfarenhet.



FRAMTIDA DRÖMMAR OCH PROJEKT

När jag frågar om framtida planer, skiner Maja upp.

– Jag drömmer om att bygga en pergola, avslöjar hon.

Paret har också funderat på att bygga ett attefallshus eller en tillbyggnad på huset i framtiden.

Med en kombination av passion, erfarenhet och en stark känsla för design har Viktor och Maja skapat ett hem som inte bara speglar deras drömmar, utan som även ger dem utrymme att fortsätta skapa och växa. Deras resa från lägenhet till drömhus är en inspirerande berättelse om att våga förverkliga sina visioner och njuta av varje steg på vägen.

/Av Lina Sörbom

Alla bilder